Foto: IIHF Galleries

Slovenská reprezentácia dnes hrala o jasný postup do play-off časti majstrovstiev sveta v Česku. Sily si zmerala s Lotyšskom. V nesmierne napínavom zápase, ktorý skončil samostatnými nájazdami sme podľahli Lotyšsku 3:2 pn.

Prvá tretina začala krásnou akciou našej tretej formácie na čele s Kelemenom. Slováci si udržali poriadny tlak a neustále útočili na brankára Gudlevskisa. Ten našich hráčov vychytal zakaždým, keď mali veľkú šancu. V piatej minúte prišla naša presilová hra. Bohužiaľ nám vôbec nevyšla – strácali sme puky a Lotyši bezproblémovo puk vyhadzovali. Ani Slafkovský, ktorý na premiérový gól na tohtoročných majstrovstvách stále čaká na svoj prvý zásah, nepremenil svoju prudkú strelu na gól. Našli sa aj šance Lotyšov, ale Hlavaja prekonať nedokázali. O pár desiatok sekúnd neskôr prišlo opäť vylúčenie na strane Lotyšska, kvôli 6-tim hráčom na ľadovej ploche. Ani túto a ani nasledujúcu presilovku, ktorú opäť vybojoval Daňo, sme nedokázali využiť. Platí pravidlo- Nedáš dostaneš. Pomerne šťastným gólom do šatne Freibergsa sme po prvom úseku hry prehrávali 0:1.

Bezgólová druhá tretina odštartovala rýchlym tempom hry, Daňo predviedol krásnu strelu ale brankár Gudlevski puk za svoj chrbát nepustil. Neprekonal ho ani Cehlárik, ktorý nezvládol nadvihnúť puk ponad betón lotyšského brankára. Potom sa však naším hráčom nepodarilo pár striedaní v krátkom slede a po pomerne veľkej chybe Nemca sa naskytol brejk Lotyšov. Nemec sa však ešte stihol vrátiť a znemožnil Lotyšom pridať ďalší gól. Z pohľadu našich to nebola dobrá druhá polovica tretiny, často sme strácali puky, Lotyši nám neumožnili založiť takmer žiaden útok a dokonca mali aj pár veľmi nebezpečných šancí. Obidve strany však podržali skvelí brankári, ktorí predviedli dôležité zákroky. Lotyši mali momentum, ktoré síce nedokázali využiť, zato nás však nesmierne potrápili.

Tretia tretina nerozhodla

Do tretej tretiny sme vstúpili oveľa lepšie než do tej druhej. Po krásnej akcií, keď puk v útočnom pásme zachytil Nemec a Regenda to poslal pred bránu, Pospíšil krásne zakončil a vyrovnal na 1:1. Po našom strelenom góle sme však zaspali a Lotyši si vytvorili veľký tlak – Daugavinš trafil žŕdku. Potom sme boli svedkami kurióznej situácie, keď sa dvaja hráči Lotyšska zrazili pred vlastnou striedačkou. Nakoniec horšie dopadol Daugavinš, ktorý bol ale nakoniec v poriadku. Keď sa vstúpilo do poslednej desaťminútovky, hra sa začala vyhrocovať, hra sa presúvala z jednej strany na druhú a aj šancí bolo na obidvoch stranách viac než dosť. A potom prišla nádherná prihrávka Slafkovského, ktorý nádherne počkal na Cehlárika, ktorý dal gól. Lenže po výbuchu slovenskej radosti na tribúne prišlo obrovské skrotenie emócií- Lotyši dokázali vyrovnať. Opäť sa ukázalo, že v tomto stretnutí nám nejdú chvíle po našom strelenom góle- prepad, zaspanie obrany a hneď je z toho pomerne jednoduchý gól do našej siete.

Rozhodli nájazdy

Nasledovalo predĺženie, bohužiaľ sme ho začali v našom oslabení, keďže sme končili tretinu faulom. Nasledovali krušné chvíle pre našich, museli ubrániť dlhé oslabenie v 3 na 4. To sme síce zvládli, ale dlho sme v hre 3 na 3 nevydržali. Síce ešte predtým to vyzeralo na našu presilovku v predĺžení, keď Hrivíka fauloval brankár Lotyšska. Arbitri však zachytili, že Hrivík pri otočke fauloval hokejkou a tak sa stále hralo 3 na 3. Emócie boli na vysokej frekvencií a naši museli opäť hrať oslabenie. Obetavý Samuel Hlavaj však náš tím nesmierne podržal a vychytal všetky nebezpečné strely. Právom si zaslúžil obrovský potlesk a skandovanie tribún.

Pokračovalo sa samostatnými nájazdmi a vyvrcholením tohto napínavého zápasu. Hudáček sa predstavil ako prvý ale skórovať nedokázal. Na druhej strane Abols nepremenil. Slafkovský sa dočkal svojho gólu tiež a nádherne premenil. Locmelis však premenil. Následne nepremenili ani Sukeľ, Cingeľ ani Daugavins, ani Tatar. Ani Krastenbergs.

Reparáty nepremenili ani Daugavins ani Hudáček. Locmelis však v rýchlej smrti dokázal skórovať aj druhý krát. Naším spasiteľom sa mohol stať Juraj Slafkovský, ktorý však nedokázal dostať puk za chrbát lotyšského brankára.

Slovensko tak prehralo po predĺžení, avšak postup máme stále vo vlastných rukách – ak vyhráme so Švédmi, postupujeme ďalej. Ak Lotyši vyhrajú nad USA a my prehráme, v súbojoch z play-off sa nepredstavíme.

Najlepším slovenským hráčom zápasu sa stal Martin Pospíšil, ktorý skóroval a vyrovnal na 1:1.

Ďalší a zároveň posledný zápas sa odohrá v utorok s výberom Švédska o 20:20.