FOTO: IIHF Galleries

Na druhý sviatok vianočný odštartoval svetový šampionát do dvadsať rokov. Ten sa po predošlých troch ročníkoch presunul na starý kontinent, konkrétne do švédskeho Göteborgu. Turnaj otvorili celkom štyri stretnutia. Hneď na úvod nastúpili vo federálnom derby aj zverenci trénera Ivana Feneša.

Slovensko začalo kostrbato a svojmu súperovi dovolilo gól už po prvej minúte duelu. Postupne sa však hokejisti spod Tatier viac skonsolidovali a v druhej tretine otočili stav zásluhou Petrovského a Repčíka. Tretie dejstvo už len prinieslo navýšenie gólového rozdielu. Postupne sa presadili Honzek, Žabka, opäť Petrovský a krátko po súperovom znížení na 5:2 zahlobil posledný klinec do súperovej rakvy Štrbák. Slovensko zvíťazilo nad minuloročným finalistom z Česka vysoko 6:2.

Azda najväčším trhákom dňa v celosvetovom meradle bol súboj top favoritov šampionátu z Fínska a Kanady. Zápas to bol výsledkovo napokon pomerne jednoznačný. Javorové listy strelili v sedemnástej minúte jeho úvodný gól a vedenie už z rúk nepustili. Dva čestné zásahy Suomi nestačili a obhajcovia titulu zvíťazili vysoko 2:5. Fínsku k väčšiemu množstvu presných zásahov nestačilo ani šesť presilových hier. Využiť dokázali jedinú.

Jednoznačným papierovým favoritom tretieho merania síl v rámci prvého hracieho dňa majstrovstiev bol tím USA. Na druhej strane barikády stáli húževnatí Nóri, ktorí prekvapivo dokázali so zámorským celkom držať dosť dlho krok. Po prvej tretine bol stav bezgólový a odpor severanov zlomil až gól Snuggeruda z tridsiatej minúty. Definitívne dostali Američanov na koňa dva presné zásahy Brindleyho. Zápas napokon skončil celkom jednoznačne v prospech hokejistov USA a to ich výhrou 4:1. „Očividne je to naozaj dobrý tím. Podceniť nemôžete žiadne mužstvo. V prvej tretine sme hrali trochu slabšie, ale dokázali sme nájsť cestu k fyzickejšej hre a predviedli našu hru v treťom dejstve,“ zhodnotil pre IIHF Brindley.

Štefanské duely zakončil stret Švédska a Lotyšska. Tri Korunky nenechali nič na náhodu. Súpera prestrieľali 35:20 a na góly zvíťazili 6:0. Prvé čisté kontom spomedzi všetkých brankárov na turnaji si pripísal Melker Thelin. Vysoká výhra vyniesla Švédov na priebežné prvé miesto skupiny A.

Druhý hrací deň prinesie ďalšie kvarteto zápasov. Do deja zasiahnu aj nové reprezentačné výbery – Nemecko a Švajčiarsko. Druhý menovaný celok bude čeliť o 12:00 SEČ hokejistom Slovenska. Tí vedú skupinu B o skóre pred Američanmi.