FOTO: Hockey Slovakia

Základná skupina na Hlinka Gretzky Cupe našim mladíkom nevyšla podľa predstáv. Prehrali všetky 3 zápasy v skupine a čakal ich boj o 7. miesto.

Turnaj sme začali nevydareným zápasom so Švajčiarmi, ktorý sme prehrali 3:6. Chalanom sa v prvých minútach zápasu nedarilo vyhrávať osobné súboje, robili zbytočné chyby a chýbala im aj presnosť v prihrávkach. Snaha Slovákom nechýbala, ale celkový prejav na ľade nebol dobrý.
Približne od polovice zápasu mladíci zlepšili korčuľovanie a tlačili sa do bránky. Nevyužitá presilovka 5na3 zamrzela a síce mladíci postupne sťahovali Švajčiarov kontaktným gólom Šlanka, nakoniec sa už nepodarilo zvrátiť priebeh zápasu v náš prospech.

Pred dôležitým zápasom s obávanou Kanadou mladí Slováci vyjadrili túžbu uspieť. Zápas pred vypredaným hľadiskom však vôbec nezačal dobre, Slováci zaostávali najmä v obrane a nechávali Kanadu robiť si v našom obrannom pásme čo len chce. Po nepodarených 22 minútach však prišla nádej v podobe dvoch gólov, ale Kanaďanov to nezlomilo a pokračovali vo svojej spanilej jazde. Z 11 striel Kanady v 2.tretine padlo až 6 do našej bránky.
Tomáš Pobežal vypracoval len ako piaty Slovák v reprezentačnom drese parádny michigan, ale bol to posledný gólový prejav z našej strany v zápase. Kanada sa zastavila až na góle číslo 14 a teda Slovensko prehralo s favoritom vysoko 4:14.
Slovami Tomáša Pobežala: „Kanada nám nastavila veľké zrkadlo…“

Slováci mali pred zápasom s Fínmi len teoretickú šancu na postup do play-off, ale už po prvých pár minútach prvej tretiny bolo jasné, že sa len tak ľahko nevzdáme. Zlepšený výkon, lepší pohyb a dobrý výkon debutujúceho brankára Haronika viedli ku gólovému zásahu na našej strane. Po parádnom úniku skóroval Zálešák. O dve minúty neskôr už bolo skóre opäť vyrovnané. Slováci držali zápas až do posledných sekúnd, ale Fíni už bez svojho brankára držali Slovákov pod tlakom takmer celú minútu. Vyčerpanie našich na ľade bolo zjavné a 3 sekundy pred koncom naši inkasovali rozhodujúci gól. Slovensko prehralo 1:2 s Fínskom.

Zápas o konečné umiestnenie na turnaji sme začali vo vedení, ale Nemci nás rýchlo schladili 3 rýchlymi gólmi. Mladí Slováci opäť raz nevyužili presilovky, dokonca dve s dvojnásobnou presilou. Potom sme sa však opäť pomaly dostávali do hry dvoma gólmi Tomika, ktorý sa stal dokonca najmladším strelcom Slovenska na Hlinka Gretzky Cupe. Nemci však opäť navýšili svoje vedenie gólom Schamsa a Sager vypálil do našej prázdnej bránky. Slováci teda na Hlinka Gretzky Cupe obsadili konečné ôsme miesto po tom, ako prehrali aj svoj štvrtý zápas s Nemeckom 4:6.

Po hviezdnych ročníkoch 2004 a 2005 sa možno zdá, že nad slovenským hokejom sa opäť sťahujú mračná. Nie je to však úplne tak. Netreba posudzovať celú situáciu už len z jedného turnaja, aj keď významného. Dôverujme však trénerom a aj chlapcom, že príde zlepšenie. Zápas s Fínmi nebol tragický, ale vysoká prehra s Kanadou vytvára mnohé otázniky. Rovnako ako aj prehra s pomerne nevýrazným Nemeckom.

Medzi hráčov, ktorí zaujali, rozhodne patrí Luka Radivojevič (2025 Draft). Asistoval na všetky góly Slovenska proti Nemecku, turnaj zakončil s 5 bodmi ako druhý najproduktívnejší hráč tímu. Viac bodov v histórii turnaja z obrancov Slovenska získal len Šimon Nemec. Tomáš Pobežal sa tiež ukázal v dobrom svetle. Príjemným prekvapením bol aj Tomík (2026 Draft) a Chovan (2025 Draft). Nezaostával ani Pitka (2024 Draft).

Slovensko skončilo na Hlinka Gretzky Cupe na poslednom mieste prvý krát od roku 2017. Nemecko práve proti nám vyhralo svoj prvý zápas vôbec na tomto turnaji. Slovákom chýbala väčšia istota v bránkovisku, istejšie výkony smerom dozadu a nepremenené šance. Súperi Švajčiarsko, Nemecko a Kanada nám zo 65 striel strelilo 26 gólov, čo je neuveriteľná 40% efektivita. Je čo zlepšovať, ale verme, že nasledujúce turnaje a aj majstrovstvá sveta 18-ročných prinesú výsledky, ktoré ročník 2006 ukážu v lepšom svetle.